Sfo Airprt-s101 On over U.s. Highway 101
Fair Condition39 years old16,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-101-19.09 |
| Carries | Sfo Airprt-s101 On |
| Crosses | U.s. Highway 101 |
| Coordinates | 37.61185, -122.39541 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1085.3 ft (330.8 m) |
| Max Span | 216.5 ft (66 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 3903.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,900 (1998) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0274K |