S101-sfo Airpt Off over U.s. Highway 101
Fair Condition39 years old15,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-101-19.26 |
| Carries | S101-sfo Airpt Off |
| Crosses | U.s. Highway 101 |
| Coordinates | 37.61400, -122.39528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1618.8 ft (493.4 m) |
| Max Span | 246.1 ft (75 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 6216.8 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,900 (1998) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0275K |