Mariners Island Bl over State Route 92
Good Condition49 years old2,330 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-092-r12.78-sm |
| Carries | Mariners Island Bl |
| Crosses | State Route 92 |
| Coordinates | 37.55674, -122.28588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 905.8 ft (276.1 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 7151.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,330 (2000) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0284 |