Vintage Park Drive over State Route 92
Good Condition35 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-092-r13.25-fstc |
| Carries | Vintage Park Drive |
| Crosses | State Route 92 |
| Coordinates | 37.56187, -122.27856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 811.0 ft (247.2 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 6303.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (1998) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0313 |