Us014a over Bear Butte Ck
Good Condition51 years old6,870 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.9 W I 90 Interch |
| Carries | Us014a |
| Crosses | Bear Butte Ck |
| Coordinates | 44.39874, -103.58397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 122.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,870 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041233142 |