Us014a over Bear Butte Ck
Fair Condition26 years old6,870 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 3.5 W I 90 Interch |
| Carries | Us014a |
| Crosses | Bear Butte Ck |
| Coordinates | 44.39647, -103.58204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.5 ft (23 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 299 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,870 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041234145 |