Nemo Road over Estes Ck
Good Condition51 years old500 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1.6 S 0.6 E Nemo |
| Carries | Nemo Road |
| Crosses | Estes Ck |
| Coordinates | 44.17258, -103.49325 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 157 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041280298 |