Nemo Road over Boxelder Ck
Fair Condition72 years old438 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 4.5 SE Nemo |
| Carries | Nemo Road |
| Crosses | Boxelder Ck |
| Coordinates | 44.15352, -103.46459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 438 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041294313 |