Us018 over Long Ck
Fair Condition74 years old1,836 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.5 W Jct Sd 17 |
| Carries | Us018 |
| Crosses | Long Ck |
| Coordinates | 43.25788, -96.89316 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.6 ft (39.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 411.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,836 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042016170 |