283rd Street over Long Creek
Fair Condition37 years old65 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 4s & 0.3e Of Lennox |
| Carries | 283rd Street |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 43.28694, -96.87914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 67.3 ft (20.5 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042023150 |