469th Avenue over Harem Creek
Fair Condition79 years old135 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 10.5s & 3e Of Lennox |
| Carries | 469th Avenue |
| Crosses | Harem Creek |
| Coordinates | 43.19366, -96.82574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 88.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042050215 |