288th Street over Saddle Creek
Good Condition62 years old80 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 9s & 2.1e Of Lennox |
| Carries | 288th Street |
| Crosses | Saddle Creek |
| Coordinates | 43.21434, -96.84345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 332.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042041200 |