I029 S over 271 ST - County RD 106
Fair Condition21 years old23,640 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2.1 S I229 Interchange |
| Carries | I029 S |
| Crosses | 271 ST - County RD 106 |
| Coordinates | 43.46126, -96.79760 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 204.1 ft (62.2 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 824.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,640 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042064030 |