281 ST over I029
Fair Condition68 years old25 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 1 N US 18 E Interch |
| Carries | 281 ST |
| Crosses | I029 |
| Coordinates | 43.31587, -96.79593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 657.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065130 |