Us018 over I029
Good Condition11 years old3,597 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | US 18 E Interchange |
| Carries | Us018 |
| Crosses | I029 |
| Coordinates | 43.30144, -96.79567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.4 ft (74.2 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1239.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,597 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065140 |