I029 N over Saddle Ck
Fair Condition65 years old9,865 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2.6 S US 18 W Interch |
| Carries | I029 N |
| Crosses | Saddle Ck |
| Coordinates | 43.21940, -96.79582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 436.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,865 (2024) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065197 |