I029 over Br Saddle Ck
Fair Condition66 years old14,270 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3.3 S US 18 W Interch |
| Carries | I029 |
| Crosses | Br Saddle Ck |
| Coordinates | 43.21008, -96.79578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 217.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,270 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065203 |