N. Ch. Greenway DR over North Chickamauga Creek
Fair Condition86 years old300 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hamilton |
| Location | Chickamauga Dam |
| Carries | N. Ch. Greenway DR |
| Crosses | North Chickamauga Creek |
| Coordinates | 35.10833, -85.23000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 579.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 67 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 330E9510001 |