SR 153 over Tn.r. Creek Lock Acc.rd.
Fair Condition72 years old67,941 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hamilton |
| Location | Chickamauga Dam |
| Carries | SR 153 |
| Crosses | Tn.r. Creek Lock Acc.rd. |
| Coordinates | 35.10056, -85.22889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 3374.0 ft (1028.4 m) |
| Max Span | 191.9 ft (58.5 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 19436.8 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,941 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 67 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 33SR1530021 |