Leatherwood Ford R over Big S. Fork Of Cumberlan
Fair Condition43 years old375 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Scott |
| Location | 2.31 Miles From East Park |
| Carries | Leatherwood Ford R |
| Crosses | Big S. Fork Of Cumberlan |
| Coordinates | 36.47647, -84.66917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 628.0 ft (191.4 m) |
| Max Span | 220.1 ft (67.1 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 2143.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5130001P0000000 |