Leatherwood Ford R over Bandy Creek
Good Condition43 years old370 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Scott |
| Location | 3.97 Miles From East Park |
| Carries | Leatherwood Ford R |
| Crosses | Bandy Creek |
| Coordinates | 36.47489, -84.69003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 184.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5130002P0000000 |