U.s. Route 25e S.b over Tiprell RD Southern Rr
Good Condition38 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Claiborne |
| Location | West Bridge At South End |
| Carries | U.s. Route 25e S.b |
| Crosses | Tiprell RD Southern Rr |
| Coordinates | 36.59478, -83.67111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 353.3 ft (107.7 m) |
| Max Span | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1755.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5230012P0000000 |