U.s. Route 58 Entr over U.s. Route 25e
Fair Condition31 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Claiborne |
| Location | Near East Park Boundary |
| Carries | U.s. Route 58 Entr |
| Crosses | U.s. Route 25e |
| Coordinates | 36.59278, -83.66336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1380.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5230013P0000000 |