Indian Peak Road over West Fk Chowchilla River
Good Condition48 years old120 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 3.2 Mi S Of SR 49 |
| Carries | Indian Peak Road |
| Crosses | West Fk Chowchilla River |
| Coordinates | 37.42062, -119.87487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 203.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (1988) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0035 |