Indian Peak Road over M Fork Chowchilla River
Good Condition33 years old140 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 2.5 Mi N/o Madera Co Line |
| Carries | Indian Peak Road |
| Crosses | M Fork Chowchilla River |
| Coordinates | 37.39189, -119.83637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 194.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (1988) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0041 |