Holtzel Road over Dutch Creek
Fair Condition71 years old180 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 2.6 Mi From Greeley RD |
| Carries | Holtzel Road |
| Crosses | Dutch Creek |
| Coordinates | 37.72022, -120.09412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 51.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2004) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0037 |