Old Yosemite Road over North Fork Merced River
Fair Condition76 years old190 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 1.3 Mi East Jordan Crk RD |
| Carries | Old Yosemite Road |
| Crosses | North Fork Merced River |
| Coordinates | 37.74704, -120.03748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2004) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0044 |