Foothills Parkway over Murray Gap Road
Good Condition64 years old300 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 7.0 Mi Northeast From U.s |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Murray Gap Road |
| Coordinates | 35.63089, -83.94686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 132.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460026P0000000 |