Foothills Parkway over Look Rock Access Road
Good Condition62 years old300 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 7.9 Miles Northeast From |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Look Rock Access Road |
| Coordinates | 35.63750, -83.93764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 267.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460027P0000000 |