Campbell Lead Road over Gatlinburg Bypass
Fair Condition57 years old2,630 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.8 Miles South From Nps |
| Carries | Campbell Lead Road |
| Crosses | Gatlinburg Bypass |
| Coordinates | 35.71417, -83.52814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 263.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,630 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460042P0000000 |