Gatlinburg Bypass over Ski Mountain Road
Fair Condition57 years old2,635 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.1 Miles North From Nps |
| Carries | Gatlinburg Bypass |
| Crosses | Ski Mountain Road |
| Coordinates | 35.70628, -83.53336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 949.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,635 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460041P0000000 |