Bull Creek Road over Bull Creek
Fair Condition76 years old100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 4.5 Mi SE Old Yosemite RD |
| Carries | Bull Creek Road |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 37.70685, -119.98162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 132.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2004) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0043 |