Natchez Trace Park over Tn State Park Road
Poor Condition58 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 2.9 Miles From Tn Route 9 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Tn State Park Road |
| Coordinates | 35.60628, -87.40406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.6 ft (32.2 m) |
| Max Span | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 318.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570001P0000000 |