Natchez Trace Park over Little Swan Creek
Good Condition64 years old600 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 1.1 Miles From Tn Route 2 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Little Swan Creek |
| Coordinates | 35.51719, -87.44619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.1 ft (73.5 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 852.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570004P0000000 |