Tn Route 20 over Natchez Trace Parkway
Good Condition66 years old485 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 5.6 Miles To U.s. Route 4 |
| Carries | Tn Route 20 |
| Crosses | Natchez Trace Parkway |
| Coordinates | 35.50358, -87.45844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 74.5 ft (22.7 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 236.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 485 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570188P0000000 |