Natchez Trace Park over Old Trace Drive At Jacks
Good Condition66 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 8.4 Miles To Tn Route 20 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Old Trace Drive At Jacks |
| Coordinates | 35.41061, -87.51925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 156.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570008P0000000 |