Natchez Trace Park over Little Buffalo River
Good Condition67 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 7.6 Miles To Tn Route 20 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Little Buffalo River |
| Coordinates | 35.41522, -87.51178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 644.7 ft (196.5 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 2240.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570007P0000000 |