Natchez Trace Park over U.s. Route 64
Good Condition66 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Wayne |
| Location | 19.2 Miles From Tn Route |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | U.s. Route 64 |
| Coordinates | 35.32115, -87.58047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 579.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570010P0000000 |