Natchez Trace Park over County Road
Good Condition66 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lawrence |
| Location | 2.6 Miles From U.s. Route |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.35469, -87.56178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 80.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570009P0000000 |