Natchez Trace Park over County Road
Poor Condition76 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Wayne |
| Location | 7.1 Miles From Tn Route 1 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.21708, -87.71842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570014P0000000 |