Natchez Trace Park over County Road
Fair Condition72 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Wayne |
| Location | 3.9 Miles From Tn Route 1 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.17386, -87.73289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 104.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570015P0000000 |