Natchez Trace Park over Dulen Branch
Good Condition23 years old990 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Wayne |
| Location | 9.0 Miles To Tn Route 13 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Dulen Branch |
| Coordinates | 35.00667, -87.82139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 344.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 990 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570019P0000000 |