Natchez Trace Park over Cypress Creek Relief
Good Condition23 years old990 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Wayne |
| Location | 7.6 Miles To Tn Route 13 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Cypress Creek Relief |
| Coordinates | 35.02778, -87.82194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.7 ft (31.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 363.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 990 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570186P0000000 |