Slaughterhouse RD over Stockton Creek
Fair Condition52 years old8 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 0.2 Mi East Of SR 140 |
| Carries | Slaughterhouse RD |
| Crosses | Stockton Creek |
| Coordinates | 37.51173, -119.96123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 37.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (1988) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0051 |