6th Street over Mariposa Creek
Poor Condition76 years old1,080 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | At Stroming Road |
| Carries | 6th Street |
| Crosses | Mariposa Creek |
| Coordinates | 37.48443, -119.96634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 130.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,080 (1988) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0050 |