Buckeye Road over Buckeye Creek
Fair Condition66 years old200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Mariposa |
| Location | 0.6 Mi SE Old Highway RD |
| Carries | Buckeye Road |
| Crosses | Buckeye Creek |
| Coordinates | 37.43663, -119.98664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1988) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 40C0052 |