Steam Mill Hollow over Natchez Trace Parkway
Good Condition39 years old215 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 6.05 Miles From Tn Route |
| Carries | Steam Mill Hollow |
| Crosses | Natchez Trace Parkway |
| Coordinates | 35.77442, -87.20617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 177.8 ft (54.2 m) |
| Max Span | 157.5 ft (48 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 520.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 215 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570425P0000000 |