Natchez Trace Park over County Road
Good Condition39 years old310 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 7.0 Miles From Tn Route 5 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.78511, -87.19767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 389.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570426P0000000 |