Natchez Trace Park over County Road
Good Condition38 years old410 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 1.8 Miles From Tn Route 7 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.81444, -87.17053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 381.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570431P0000000 |