Natchez Trace Park over County Road
Good Condition38 years old410 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 2.9 Miles From Tn Route 7 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.81503, -87.15550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.5 ft (41.9 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 473.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570432P0000000 |